KÖYLERİMİZİ TANIYALIM- 2 …

Ahmetoğlu köyüAHMETOĞLU KÖYÜ

Zonguldak iline 75 km, Devrek ilçesine 20 km uzaklıktadır. Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Etrafı dağlarla çevrili olup engebeli yapısı vardır. Tarım alanı ve hayvancılık yok denecek kadar azdır. Bitki örtüsü çam, kayın, meşe, orman ağaçlarından oluşur.

Bu köye deliahmet ismini Mahmutbeyin soyundan gelen Ahmet beyin akrabaları tarafından verilmiştir.Tarihi çok eskilere dayanır..Odabaşoğlu Mahallesinde bulunan yeraltı şehri diyebileceğimiz mağarası vardır..

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır; ancak madende çalışanda vardır köyün çok güzel suyu vardır .Devrek’ in ileri gelenleri içme suyunu buradan almaktadır köyde arıcılık yapılmakta çok kaliteli bal bulunmaktadır.

 

Köyde oturanların %80 madenden emekli olmuş yaşlı insanlardan oluşmaktadır.Ahmetoğlu köyü1

Orman gelirinin azalması ve işsizlikten dolayı son 15 yılda İstanbul iline özellikle gençler olarak büyük bir göç olmuştur. Köyün suyu ve mağaraları çok meşhurdur. Köy tam bir dağ ve orman köyüdür. Köyde daha önceden avcılık yapılırdı.

Köyün genel yemekleri;  malay, tavuk ıslama,keşkek çorbası, yoğurtlu yaprak sarma, beyaz baklava, büyük köy ekmeği, gözleme,lokma, çizleme ,cevizli kömeç ile meşhurdur.

Köyde, ilköğterim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon var.

Kaynak:wikipedia.org/wiki/Ahmetoğlu

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*