ASTIM NEDİR…

ASTIMAstım, hava yollarının kısmen veya tamamen geri dönüşümlü olarak daralması ile karakterize ve ataklar halinde gelen bir hastalıktır. Hastalar bu ataklar dışında kalan zamanlarda kendilerini iyi hissederler. Çeşitli uyaranlar sonucu meydana gelen bu hava yolu daralması ile hastalarda nefes almakta zorlanmakla birlikte asıl zorlanma nefes vermekte olur.

 

 

Belirtileri

 

Astım hastalığında hava yolları daraldığında

.Nefes darlığı

.Öksürük

.Göğüste baskı, tıkanma hissi

.Hırıltılı soluk alıp verme gibi belirtiler görülebilir.

Ağır astım atağında ve solunum yetersizliğine doğru ilerleyen hastalarda morarma ve şuur bozuklukları da görülebilir.

Belirtiler tekrarlayıcı nitelikte olup nöbetler halinde gelir. Genellikle geceleri ve ya sabaha karşı ortaya çıkar, daha ağır hastalığı olan kişiler çoğu gece nefes darlığı ile uyandıklarını tarif ederler. Astım krizi şiddetine bağlı olarak kendiliğinden veya ilaç tedavisi ile düzelebilir.

Astım krizini tetikleyen faktörler her astım hastası için farkı olabilir. Bu nedenle hastalar kendilerinde astım krizini tetikleyen etkenleri iyi bilmeli ve mümkün olduğunca bu etkenlerden uzak durmalıdır. Astım krizini tetikleyen faktörlerden bazı önemli olanlar şunlardır.

.Polenler

.Ev tozu akarları

.Bazı hayvanların tüyleri

.Bazı besinler (yumurta, fıstık, süt, balık,  vb.)

.Enfeksiyonlar

.Bazı ilaçlar (en bilineni aspirin olmakla beraber, ağrı kesiciler, tansiyon, migren, göz tansiyonu ilaçları gibi birçok ilaçta astım krizini tetikleyebilir )

.Sigara dumanı

.Hava kirliliği

.Egzersiz

.Anksiyete

  Risk faktörleri

Kişide astım görülmesi olasılığını arttıran kişisel ve çevresel risk faktörleri vardır.

Kişisel risk faktörleri

.Kalıtım (Anne veya babasında astım olan kişilerde astım görülme riski daha fazladır.)

.Şişmanlık

.Cinsiyet (Çocuklarda erkek cinsiyet astım için bir risk faktörüdür, ileri yaşlarda cinsiyet faktörü kadın cinsiyet için risk daha fazlalaşır.)

Çevresel risk faktörleri

.Hava kirliliği

.Boya sanayisi gibi mesleklerde çalışanlar

.Sigara içenler

.Yeterli beslenemeyen çocuklar astım açısından daha fazla risk altındadırlar

Astım tanı ve tedavisi

Astım tedavisinin başarılı olabilmesi için astım tanısının doğru konması çok önemlidir. Bu yüzden astım belirtileri olan kişilerin bu konuda uzmanlaşmış olan bir doktora başvurmaları daha doğru olacaktır. Burada doktor tarafından alınacak hastalık öyküsü ve yapılacak fizik muayene ile astım tanısı konulur.

Yapılacak solunum fonksiyon testleri ile de tanı kesinleştirilir. Tedavide ise genel amaç hastanın astım krizine girmesini önlemek veya krizin kolay ve çabuk atlatılmasını sağlamaktır. Astımlı hastaların düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri, tedavinin planlanması, hastanın tedaviye uyumu ve astım kontrol düzeyinin belirlenmesi açısından çok önemlidir.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*