Grip (influenza )…

grip2Halk arasında grip olarak adlandırılan influenza virüslerinin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonu dur. influenza virüslerinin A,B, C olmak üzere 3 ana tipi ve birçok da alt türü mevcuttur. İnsanlarda daha sıklıkla A ve B türleri enfeksiyonlara yol açmaktadır. Grip,hasta kişilerin hapşırık ve öksürükleriyle çevreye saçtıkları virüs taşıyan damlacıkların solunmasıyla kişilere bulaşır.Grip hastalığı çok çabuk yayılarak geniş alanları etkileyen salgınlar yapabilir.Grip salgınları kış aylarına ve yaz aylarına girerken daha fazla görülür.

Grip hastalığı virüsü vücuda alındıktan 1 ila 3 günlük kuluçka süresinden sonra belirti vermeye başlar. Bu belirtiler genellikle tipik solunum yolu enfeksiyonları ile

aynıdır. Ani olarak başlayan yüksek ateş, titreme,kuru öksürük,boğazda yanma,burun tıkanması veya akması,baş ağrısı,gözlerde sulanma,kas ağrıları ve halsizlik gibi belirtiler görülebilir.

 

Grip tanısı kesin olarak,hastalığın ilk 3 günü içinde ateşli dönemde boğaz ve burundan alınan sürüntüden influenza virüsünün izolasyonu ile konur.Toplumda salgın olduğu bilindiğinde tipik belirtileri olan hastalarda klinik olarak konabilir.

Grip tedavisinde antibiyotiklerin etkisi yoktur ve çoğu zaman gereksiz olarak kullanılmaktadır.Antibiyotikler sadece grip hastalığı sırasında ikincil olarak ortaya çıkabilen bakteriyel enfeksiyonlar varsa kullanılmalıdır.Tedavide hastalığın ilk 2 günü içinde başlandığında hastalık belirtilerinin süresini ve şiddetini azaltabilen anti viral ilaçlar kullanılabilmektedir ancak bu ilaçlar kesin olarak doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılmalıdır.Tedavide hastaya istirahat,bol sıvı alımı,ateş düşürücüler,ağrı kesiciler gibi belirtilere yönelik önerilerde bulunulabilir.Çok önemli bir nokta da grip olan çocuklarda ateş düşürücü olarak aspirin kulanılmamalıdır.

 

 

Soğuk Algınlığı-1

Grip hastalığının önemi yaşlılarda, küçük çocuklarda,bağışıklık sistem yetmezliği olanlarda,kronik hastalıkları (diyabet,astım,koah vb.) olanlarda ciddi kompikasyonlara ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara yol açabilmesidir.Bu yüzden hastalıktan korunmak  çok önemlidir.Hastalıktan korunmada aşının önemi çok büyüktür.Aşı öncelikle riskli gruplara yapılmalıdır.Aşı için en iyi zamanlama sonbahar aylarındadır,böylece grip enfeksiyonunun daha yoğun olduğu kış aylarında koruyuculuğu daha yüksek seviyelere ulaşmış olacaktır.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*