Bunama nedir?

Doğan-DemansBunama, hafızada bozukluk, günlük yaşam aktivitelerinde ilerleyici gerileme, çeşitli psikiyatrik semptomlar ve davranış bozukluklarıyla karakterize bir hastalıktır. Bunama olan kişilerde genellikle hafıza, düşünme, mantık yürütme, yer ve zaman tayini, okuduğunu anlama, konuşma, günlük basit işleri yapma gibi günlük işlevlerde bozukluklar görülebilir. Bu belirtiler zamanla kişinin tamamen bir başkasına bağımlı olmasına kadar ilerleyebilir. Bunama 65 yaşının üstünde olan insanların yaklaşık %10-15’inde görülür. Hastalığın görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. 80’li yaşlardan itibaren her iki yaşlıdan birinde bunama görülmektedir. Bunama olan kişide öncelikle yakın hafıza zayıflar, yeni tanışılan kişiler, yakın zamandaki olaylar, çarşıdan alması gereken şeyler gibi günlük işleri unutulmaya başlanır. Fakat her unutkanlık bir bunama-demans belirtisi değildir.

Brain with workers inspecting it. Mental Health conceptBunama risk faktörleri

-İleri yaş,

-Kadın cinsiyet,

-Ailede demans öyküsü

-Şiddetli kafa travması,

-Düşük eğitim seviyesi, düşük sosyoekonomik düzey,

-Sigara, alkol,

Bunama2-Beslenme yetersizlikleri,

-Vitamin B12 eksikliği

-Hipotiroidizm,

-Parkinson hastalığı,

-Depresyon

-Kalp krizi gibi çok sayıda risk faktörü sayılmaktadır.

Bunama hastalığı erken, orta ve ileri olmak üzere üç evreye ayrılır.

Evreler arası geçiş süreleri hastadan hastaya farklılık göstermekle beraber ortalama 2-3 yıldır. Erken evrede yakın döneme ait hafıza problemleri, konuşurken doğru kelimeleri bulamama, zaman kavramındaki bozukluklar gibi hafif belirtiler varken ilerleyen dönemde hastalık ilerleyerek hasta, yakınlarını dahi tanıyamaz, ev içinde yolunu bulamaz, devamlı olarak bir başkasının yardımına ihtiyaç duyar hale gelir. Hastalığın son evrelerinde ise tümüyle yatağa bağımlı hale gelir.

Bunama4Bunama hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak için yakınlarına önemli görevler düşmektedir. Bunama hastasının ev ortamında bazı şeylere dikkat edilmelidir;  Hastanın yaşamaya alışkın olduğu ortam ve eşyaların mümkün olduğunca aynı kalmasını sağlanmalıdır. Ev eşyaları düşmeyi, kazaları ve yaralanmayı önleyecek özelliklerde olmalı, keskin şeylere dikkat edilmeli, takılıp düşmelere yol açabilecek malzemelerden kaçınılmalı, eşyalar rahat hareket edecek, dolaşmaya engel olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Evden tek başına dışarıya çıkmalar, kaza ve kaybolmalara yol açabileceğinden bakım verenlerin dikkat etmesi sağlanmalıdır. Eve giren çıkan kişilerin çok sayıda olmamasına özen gösterilmelidir.

Bunama hastalığı önemli ölçüde zorluklara yol açan bir hastalıktır. Hastanın günlük yaşantısını önemli ölçüde etkiler, hastaların erken evrede teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin başlanması hasta ve hasta yakınlarının mağduriyetini azaltacaktır. Bu yüzden bunama ile ilgili belirtiler ortaya çıkmaya başladığında bir nöroloji uzmanıyla görüşmek ve teşhis doğrultusunda tedaviye başlamak son derece önemlidir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir