HİPOTİROİDİ NEDİR…

Doğan-HİPOTiroid bezinin az çalışmasına ve buna bağlı olarak kanda tiroid hormonlarının düzeyinin düşük olmasına hipotiroidi denir. Hipotiroidi en sık rastlanan tiroit hastalığıdır ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.Tiroid hormonlarındaki azalmaya bağlı olarak tüm vücuttaki metobolik faliyetlerde yavaşlama meydana gelir.hamilelik döneminde tedavi edilmeyen tiroit yetmezliği bebekte zeka geriliğine neden olabilmektedir.Bebeklik döneminde erken tanı ve tedavi almayan çocuklarda ciddi zeka gerilikleri ve kardiyolojik problemlere neden olmaktadır.Bu yüzden bebeklerde Yeni Doğan Tarama Programı kapsamında Aile Sağlığı Merkezlerinde topuk kanında TSH bakılarak erken tanı ve tedavinin sağlanması amaçlanmaktadır.Bu konuda ailelerinde dikkatli olması son derece önemlidir.

HİPO1Hipotiroidi sebepleri

– Erişkinlerde hipotiroidinin ensık sebebi otoimmun bir hastalık olan Hashioto tiroitidir.Bu hastalıkta kişinin kendi bağışıklık sistemi tiroit bezinin yapısını bozarak yeterli düzeyde hormon üretmesini engeller.
– Diyette yetersiz iyot alımı
– Hipertiroidi tedavisi sırasında kullanılan radyoktif iyot tedavisi ve cerrahi olarak tiroit dokusunun çıkarılması
– Kanser nedeniyle boyuna uygulanan ışın tedavisi
– Doğumsal sebepli tiroit yet-mezliği

Hipotiroidi belirtileriHİPO2

– Yorgunluk halsizlik
– Unutkanlık, konsantrasyon güçlüğü
– Hareketlerde yavaşlama
– Kabızlık
– Üşüme hissi
– Terlemede azalma
– Saçlarda dökülme, kuruma, kırılma
– Tırnaklarda kırılma
– Ciltte kuruma
– Kilo alma ve kilo vermede güçlük
– Adet düzensizliği
– Nabızda azalma
– Ödem
Bu belirtilerin bir veya birkaçının bulunması hipotirodi tanısı açısından son derece önemlidir.Bu belirtilerden bir veya birkaçına sahipseniz aile hekiminize veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.Yapılacak basit bir kan testiyle TSH,T3 ve T4 hormon seviyelerinize bakılarak hipotiroidi teşhisi konulabilmektedir.

Hipotiroid tedavisi

Kalıcı hipotiroidisi tanısı alan hastaların tedavisi  ömür süren tiroit hormon  tedavisidir.İlaç tedavisinde doz ayarlaması gerekebilir bu yüzden düzenli doktor kontrolü son derece önemlidir.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir