AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI…

doğan DİŞDiş ve diş eti hastalıkları, çocuklardaki diş problemleri ülkemizde ve dünyada önemli sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Bu problemlerin neler olduğu ve bu gibi sorunların oluşmaması için neler yapabileceğimiz ile ilgili olarak Devrek Toplum Sağlığı Sorumlu Hekimi Dr.Nuray KURT ve aynı kurumda görevli diş hekimi Dr.Serpil AKBAY ile Ağız ve Diş Sağlığı konusundaki sorularımızı yanıtladılar.

-Toplumda sık görülen ağız ve diş sağlığı problemleri nelerdir?merak

Toplumda en sık görülen ağız ve diş problemlerinde diş eti hastalıkları ve diş çürükleri önde gelir. Tedavisi yapılmayan dişeti hastalıkları nedeniyle zamanla diş kayıpları oluşabilir. Diş eti hastalığına bağlı olarak dişeti zamanla çekilip desteksiz kalan dişler çürümese bile kaybedilebilir. Yine tedavisi yapılmayan çürüklerde zamanla ilerleyerek apse oluşumuna neden olur ve diş kaybı gerçekleşir.

-Okul çağı çocuklarında çok fazla diş çürükleri ile karşılaşıyoruz. Bunun için aileler ne gibi önlemler almalıdırlar?

 DİŞ ÇOCUK.JPEKÇocukların diş çürüklerine karşı korunması için önce ailelerin bilinçlenmesi gereklidir. Çünkü çürüğü önlemeye yardımcı işlemler için çocuğun diş hekimine götürülmesi aileye ait bir sorumluluktur. Gene çocuğun diş fırçalama alışkanlığı edinmesi tamamen aile ile ilgilidir. Aileler çocuklarını diş hekimine götürerek flor ve fissür sealant uygulaması yaptırarak dişleri çürüklere karşı korumaya yardımcı olmalıdırlar. Çocukların diş fırçalamaları da ihmal edilmemelidir.

-Toplum Sağlığı Merkezi olarak siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

 Toplum Sağlığı Merkezi olarak okullarımızda her eğitim öğretim yılı başlangıcında ilkokullarda öncelikle 1.sınıflara olmak üzere ağız ve diş sağlığı eğitimleri veriyoruz. Doğru diş fırçalamanın nasıl olması gerektiğini uygulamalı olarak öğretiyoruz. Çocukları dişeti hastalıkları ve önlenmesi hakkında bilgilendiriyoruz. Ayrıca her yıl 1.sınıflarda Okul Tarama Programı kapsamında diş hekimi arkadaşımız eşliğinde ağız ve diş sağlığı kontrollerini yapıyoruz.

-Bebeklerde ilk diş çıkması ne zaman olmalıdır?

 Bebeklerde ilk diş çıkması yaklaşık 6 ay civarıdır. Tabi istisnalarla bu durum 3 aya kadar inebilir. Bazen de bebekler dişle doğabilir. Bebeğin ilk dişlerinin çıkması nadiren 18 aya kadar uzayabilir.3 yaşına gelen bebekte tüm süt dişleri tamamlanır.6 yaşında ise en arkadaki ilk ana dişler çıkmaya başlar. Fakat aileler bunun daimi diş olduğunu bilmeyebilir ve çürümesini önemsemeyebilir. Erken çürüyen bu dişler bir iki senede kaybedilip tüm diş yapısının bozulmasına sebep olabilir.

-Diş taşı ve diş eti çekilmesi nedir ve oluşmaması için ne gibi önlemler alınmalıdır?dis

 Diş taşı ve dişeti çekilmesi gibi problemler hastaların tek başına çözebileceği sorunlar değildir. Mutlaka bir diş hekimine muayene olunmalıdır. İyi bir diş bakımı ve diş fırçalamayla diş taşı oluşumunun önüne geçilebilir bu sayede dişeti çekilmesi engellenmiş olur. Daha önce oluşmuş olan diş taşları diş hekimine temizletilmezse bunlar diş eti çekilmesine ve sağlam dişlerin kaybedilmesine sebep olur.

 -Diş fırçası seçiminde nelere dikkat edilmesi gerekmektedir?

  Eğer diş hekiminin farklı bir önerisi yoksa orta sertlikteki fırçalar uygundur.

-Doğru diş fırçalama yöntemi nasıldır?

 Doğru diş fırçalama tekniği olarak üst dişler dişetinden dişe doğru süpürür tarzda fırçalanmalıdır.

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir